TEKNOPARK ÇALIŞMALARIMIZ HIZLI BAŞLADI
facebook-paylas

TEKNOPARK ÇALIŞMALARIMIZ HIZLI BAŞLADI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün Karabük ziyareti sırasında TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan ve Meclis Başkanı Timurçin Saylar tarafından gündeme getirilen teknopark için çalışmalara start verildi. Proje OSB içerisindeki 47 dönüm alana kurulacak, ayrıca üniversite içerisinde de bir şubesi olacak.

Vali Mehmet Aktaş başkanlığında düzenlenen toplantıya, Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan, OSB Müdürü Şükrü Caner Özcan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar ve akademisyenler katıldı.
Toplantıda, Karabük Üniversitesi öncülüğünde kurulması planlanan teknopark ile ilgili yapılacak başvuru için gerekli bilgiler aktarılarak izlenecek yol haritası belirlendi.
Karabük Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin yanı sıra özel sektörün de girişimciliklerini ön plana çıkarabileceği bir teknopark olacağı aktarıldı.
Firma kuracak olan girişimcilere mekan ve ofislerin verileceğinin de ifade edildiği açıklamada,
“AR-GE üretecek girişimci firmaların faaliyet göstereceği Karabük Üniversitesi Teknoparkı’nın şubesini de Organize Sanayi Bölgesi’nde 46 bin metrekarelik alana kurulmasını planlanıyor.

Dünyada üniversite sanayi işbirliğini sağlama konusundaki en başarılı model olarak öne çıkan teknoparklar günümüzde birçok sanayileşmiş ülkede teknolojik ve ekonomik gelişmenin en önemli aracı olarak görülüyor” ifadelerine yer verildi.

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Tuncay Özcan konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’nün Karabük ziyaretleri esnasında bu projemizi kendilerine arzettik, Sayın Bakanımız konuya son derece sıcak baktılar ve hemen talimat verdiler. Bizde  anında çalışmalarımızı başlattık ve Organize Sanayi Bölgemiz içerisinde 47 dönüm alanı proje için tahsis ettik. OSB içindeki teknoparkımız bakanlık tarafından yapılacak, ayrıca üniversite içerisinde Demir Çelik Enstitüsü olarak kullanılan binada teknopark olarak kullanılacak. Amacımız girişimcilerimizi teknoparklardan ve diğer AR-GE imkanlarından yararlandırarak, kapasitelerini artırmalarını ve devletimizin kendilerine sunduğu fırsatları kullanmalarını sağlamak” dedi

 

 

Döküman İndir