Bölgemizin Çılgın Projesinin Temelleri Atıldı
facebook-paylas

Bölgemizin Çılgın Projesinin Temelleri Atıldı

lk kez Sultan II. Abdülhamid Han tarafından gündeme getirilen ve bölgenin çılgın projesi olarak görülen Filyos Projesinin temeli Başbakan Binali Yıldırım tarafından atıldı. Başbakan Yıldırım projenin hayata geçmesiyle birlikte yaklaşık 12 bin insana istihtam sağlanacağını belirtti.
Başbakanlık helikopteri ile Zonguldak’a inen Başbakan Binali Yıldırım’ı protokol üyeleri karşıladı. Başbakana bu tarihi günde; Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM Eski Başkanı ve Ak Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Ak Parti İl Başkanı Timurçin Saylar ve MHP İl Başkanı Dr. Adem Kar ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan'da eşlik etti.
Konuşmasında Filyos Vadi Projesi’nin önemine değinen Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin 3. büyük limanının temelinin atılacağını ifade etti. 72 tesisin de toplu açılışını yapan Yıldırım, “Bugün Zonguldak’ta sevincimizi paylaşmaya, mutluluğunuza ortak olmaya geldim. Daha da önemlisi Zonguldak’tan Türkiye’ye, Karadeniz bölgemizin batısına müjdelerle geldik. Türkiye’nin 81 vilayetinde olduğu gibi burada da Zonguldak’ta da evelallah elimiz boş gelmedik. Bugün sizlere Türkiye’nin üçüncü büyük liman projesinin temelini atmaya geldik. Filyos Vadi Projesi hayırlı uğurlu olsun. Bu proje sadece Zonguldak’ı ilgilendirmiyor, bu proje aynı zamanda Bartın’ı, Karabük’ü, Türkiye’yi, kısacası Anadolu topraklarını Doğu Karadeniz’e açan en büyük kapı niteliğinde. Zonguldak ve ilçelerinde bugün Filyos Limanının yanısıra toplam tutarı 700 milyon lirayı aşan 72 tesisin de toplu açılışını gerçekleştiriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Türkiye için tedbir paketleri
Türkiye için açıklanan tedbir paketlerini hatırlatan Başbakan Yıldırım, 250 milyar liralık kredi hacmi oluşturduklarını ifade etti. Yıldırım, “Dün bütün Türkiye için tedbir paketlerini açıkladık. Bugün de Zonguldak’a müjdelerimizi açıklıyoruz. Teşvik paketimizde istihdamdan üretime, esnaftan KOBİ’ye birçok kesimi ilgilendiren önemli kararlar aldık ve açıkladık. Böylece dünyada krizin tüm hızıyla devam ettiği süreçte firmalarımızın ve esnafların ihtiyacı olan nakdi ihtiyacı gidermek için 250 milyar liralık bir kredi hacmi oluşturduk. KOBİ’lere ilk yıl ödemesiz 50 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz. 2017’de toplam 600 bin vatandaşımıza İş-Kur marifetiyle iş sağlayacağız. Özel sektör işverenlerinin asgari ücret desteğinden yararlanmaları için ilk üç aylık primlerini 2017 senesinin son 3 ayına ertelenmesi için karar aldık” diye konuştu.

“Türkiye’nin kalkınması için seferberlik başlattık”
Sultan II. Abdülhamid’den bu yana hayal olan Filyos Vadi Projesi’nin hayata geçtiğini de hatırlatan Başbakan Binali Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti:“14 yıldır Türkiye’nin kalkınması için, refahı için çok büyük bir seferberlik başlattık. Sultan II. Abdülhamid’in hayali olan ve onun döneminden bu yana bekleyen Filyos Projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor. Limanın toplam maliyeti 538 milyon. Bu sadece bir başlangıç. Bu yalnızca altyapı tutarı ve liman kısmı. Ama onun arkasında yüzbinlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz. Bu yatırımla birlikte Zonguldak’a deniz ulaşımında Karadeniz’in bir yıldızı haline getirmiş olacağız. Zonguldaklı kardeşlerimizin bu projeyi yıllardır beklediğini biliyorum. Liman projesi ile beraber başka yatırımlar da aynı zamanda gelecek. 608 hektarlık alanı limanın etrafında endüstri sanayi bölgesi ilan ettik. Burada fabrikalar yapılacak. Büyük bir kısmına fabrikalar kurulacak, ancak bir kısmı da orman arazisi ve yeşil alan olarak muhafaza edilecek. Bu endüstri bölgesinde tabii ki fabrikalar kurulacak. Üretim alanında en az 10 büyük fabrika kuracağız. 12 bin insanımıza iş sağlayacağız.”

Başbakan Binali Yıldırım daha sonra Filyos Liman Projesine ilk harcı, bölgenin iki duayen siyaetçisi, TBMM Eski Başkanları Mehmet Ali Şahin, Köksal Toptan ve beraberindeki bakanlarla birlikte koydu. Öte yandan Yıldırım, Filyos Liman Projesinin, 15 Temmuz 2019 Demokrasi Şehitler Gününe yetiştirilmesi için müteahhitlerden söz aldı.

FOTOĞRAFLAR