KARABÜK TSO'DAN KOBİ'LERE CANSUYU
facebook-paylas

KARABÜK TSO'DAN KOBİ'LERE CANSUYU

 Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan, “KOBİ’ler İçin Nefes Kredisi”nin ekonomiye canlılık katacağını söyledi. 
Denizbank Karabük Şube Müdürü Arif Çakır, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan’ı makamında ziyaret ederek, KOBİ’lere finansman sağlamak amacıyla TOBB önderliğinde Ziraat Bankası, Denizbank ve KGF ortaklığında hayata geçirilen, “KOBİ’ler İçin Nefes Kredisi” hakkında görüş alışverişinde bulundu.
TSO Başkanı Tuncay Özcan, nakit akışının çok önemli olduğunu ifade ederek, “ KOBİ’ler için bu kredi can suyu olacak. Oda üyelerimizin krediye kolay erişimi için TOBB ve Karabük TSO olarak kaynak aktarıldı Bunun karşılığında, Denizbank ve Ziraat Bankası’nda üyelerimizin kullanımına sunulmak üzere düşük faizli kredi fonu yaratıldı. Bu kredi 12 ay vadeli düşük faiz oranlarıyla kullanılacak bir kredi olacak. Karabük Ticaret ve Sanayi Odası olarak havuzdan kullandıracağımız kredi miktarı 14 milyon civarında olacak. Üyelerimiz maksimum 100 bin lira civarında kredi kullanacaklar,  dolasıyla biz üyemiz olan 140 firma ve işletmeye nefes kredisini kullandırabileceğiz. Bu da 14 milyon gibi bir sıcak paranın yılbaşına kadar Karabük piyasalarına girmesi demektir. Bu hem Karabük’teki nakit akışına bir katkı sağlayacaktır, hem de ülkedeki ekonomik sorunların giderilmesi için deniz de bir su damlası olacaktır. İnşallah Karabük’ümüz ve üyelerimiz için hayırlı olur,  üyelerimize rahatlama noktasında ileriye yönelik bir faydası olur” dedi.

Denizbank Karabük Şube Müdürü Arif Çakır ise yaptığı açıklamada “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin, Denizbank, Ziraat Bankası ve Kredi Garanti Fonu iş birliğiyle başlattığı, KOBİ'lere piyasa koşullarının altında finans sağlanmasını amaçladığını belirtti. Çakır açıklamasının devamında; “ Bu projede Ziraat Bankası ile Denizbank olarak yarı yarıya varız 2.5 milyar Denizbank, 2.5 milyar da Ziraat Bankası olmak üzere toplam da 5 milyar lira finansman sağlayacağız. Burada ki amaç, hem piyasayı rahatlamak hem de avantajlı faiz oranlarıyla KOBİ’lere kredi imkânı sağlamak. 6 milyon 900 bin lirasını biz, 6 milyon 900 bin lirasını da Ziraat Bankası olmak üzere 14 milyona yakın bir parayı kısa sürede piyasa sürmüş olacağız. Şu anda sadece bizde 15’in üzerinde bir başvuru oldu. Bu kredi piyasaya bir cansuyu olacak. Kredi, 12 ay vade üzerinden ve aylık eşit taksitler halinde kullandırılacak. Vadenin uzatılması veya kısaltılması mümkün olmayacak. Kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 0,825, yıllık yüzde 9,90. Kredi azami limiti 100 bin TL. Kredinin teminatı yüzde 85 oranında Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile, kalan yüzde 15’lik kısım ise ilgili bankanın mevcut kredi teamülleri çerçevesinde şekillenecek” dedi
Çakır ayrıca, Kredi Garanti Fonunun firmalara şu an için iki milyona kadar her zaman kefil olabildiğini ve bu rakamın önümüzdeki dönemde 10 milyon TL’ye çıkmasını beklendiğini de sözlerine ekledi.